ملایر؛ میزبان انتخاب برترین قاری مجلسی همدان در سال‌جاری

ملایر؛ میزبان انتخاب برترین قاری مجلسی همدان در سال‌جاری

احسان بیات مسئول روابط عمومی مجمع اساتید قاریان و حافظان قرآن شهرستان ملایر در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، با اشاره به اینکه جلسه هماهنگی برگزاری چهاردهمین جشنواره...

احسان بیات مسئول روابط عمومی مجمع اساتید قاریان و حافظان قرآن شهرستان ملایر در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، با اشاره به اینکه جلسه هماهنگی برگزاری چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی استان با حضور دستگاههای مختلف ۲۸ آبان ماه امسال در فرمانداری ملایر برگزار شد، اظهار کرد: این جلسه مصوبات خوبی را برای فعالان قرآنی داشت.

وی گفت: چهاردهم آذرماه مرحله مقدماتی (استانی) جشنواره تلاوت‌های مجلسی برای انتخاب برترین قاری ممتاز مجلسی و مردمی استان همدان و راه‌یابی به مرحله فینال کشوری در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر برگزار می‌شود.

مسئول روابط عمومی مجمع اساتید، قاریان و حافظان قرآن کریم ملایر ضمن تقدیر از همکاری ادارات و نهادهای دولتی و فرهنگی در راستای اجرای این جشنواره گفت: قرار است در اولین فرصت بعد از برگزاری این جشنواره این برنامه از شبکه استانی همدان پخش شود.

وی تصریح کرد: در کنار برگزاری جشنواره با دعوت و فراخوان از هنرمندان شهرستان یک نمایشگاه خوشنویسی نیز با موضوع آثار قرآنی تشکیل شود.

وی گفت: همچنین از سوی دبیر کشوری جشنواره و با حمایت کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اساتید قرآنی استان همدان و شهرستان ملایر آقایان مسعود کریمی و احسان بیات به‌عنوان مدیر و دبیر اجرایی جشنواره جهت مجوز برگزاری جشنواره در مرحله استانی همدان حکم صادر شد.

بیات افزود: این دوره از جشنواره تلاوت‌های مجلسی در روز پنجشنبه ۱۴ آذرماه ۹۸ با حضور قاریان ممتاز و خوش‌خوان استان و جامعه قرآنی و اقشار مختلف مردم در دو مرحله مقدماتی و فینال برپا می‌شود.

وی اضافه کرد: در این دوره برترین قاری مجلسی و مردمی استان همدان در سال ۹۸ از بین قراء ممتاز استان همدان و بارأی هیئت ناظران و انتخاب مردمی انتخاب می‌شود.

این مقام مسئول گفت: در مرحله مقدماتی که به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد متسابقین ( قاریان ممتاز و برجسته و خوش‌خوان) از کلیه شهرهای استان همدان می‌توانند برای شرکت در این جشنواره یک فایل صوتی از تلاوت خود را برای دبیر جشنواره ارسال کنند و با انتخاب و داوری چند استاد شاخص ۱۰ نفر از آن‌ها به مرحله فینال استانی راه پیدا خواهند کرد.

وی ادامه داد: مرحله فینال کشوری این دوره از جشنواره تلاوت‌های مجلسی که عنوان آن فجر تلاوت است در بهمن‌ماه سال جاری و مصادف با ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد .

بیات با اشاره به اینکه این دوره از جشنواره تلاوت‌های مجلسی با حضور جمع کثیری از جامعه قرآنی استان همدان و شهرستان ملایر و علاقه‌مندان به ساحت مقدس قرآن کریم و با حمایت همه‌جانبه مسئولان شهری و امام‌جمعه محترم شهرستان ، به‌صورت مردم‌نهاد برگزار خواهد شد، گفت: این دوره از مرحله استانی با حضور ۱۰ نفر از قاریان ممتاز و خوش‌خوان استان همدان از شهرهای ملایر ، همدان ، نهاوند ، تویسرکان ، کبودرآهنگ و لاله جین در سالن اداره ارشاد اسلامی ملایر واقع در میدان دادگستری برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در این جشنواره نفرات برتر به انتخاب مردم و نظارت هیئت‌داوران و پس از شمارش آرا مشخص می‌شوند و به حائزین رتبه‌های اول تا سوم هدایایی تعلق خواهد گرفت و نفر اول جشنواره مرحله استانی به فینال کشوری که بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد راه پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است تفاوت این جشنواره با سایر مسابقات قرآن در این است که نفرات منتخب بارأی و سلیقه مردم و مستمعین حاضر در جلسه انتخاب می‌شوند، به این صورت که به کلیه افراد حاضر در جلسه یک برگه رأی‌گیری داده خواهد شد که پس از پایان تلاوت هر ۱۰ نفر متسابق در پایان نام و نام خانوادگی ۵ تن از قاریان موردپسند خود را بنویسد و در آخر با شمارش آرا برحسب تعداد رأی‌های درست و با جمع رأی فنی هیئت نظارت ۳ نفر برتر مشخص خواهند شد و از آن‌ها تجلیل به عمل خواهد آمد .

همچنین از سوی دبیر کشوری جشنواره تعداد ۱۵ جایزه ۱ میلیون ریالی به‌قیدقرعه به حاضرین در جلسه اهدا خواهد شد همچنین با گرفتن و پر کردن کارت قرعه‌کشی و ثبت شماره در سامانه جشنواره تلاوت‌های مجلسی در قرعه‌کشی ۲۶۰ کمک‌هزینه سفر مشهد مقدس شرکت داده خواهند شد.

با توجه به اینکه جشنواره تلاوت‌های مجلسی جنبه‌های بسیار خوب و گسترده رسانه‌ای دارد و عکس و فیلم توانایی اجرای برگزارکنندگان جشنواره را در ابعاد کشوری نشان خواهد داد یک فرصت خوب تبلیغاتی برای شهرستان ملایر و استان همدان خواهد بود تا بتواند توانایی‌ها و پتانسیل قرآنی خود را در ابعاد گسترده‌تری به نمایش بگذارد.

لطفا برای بهرمندی از تجربه مطلوب‌تر از مرورگرهای مطرح استفاده کنید.